blog

İzmir Düğün Mekanları Seçerken Sormanız Gereken 10 Soru!

Düğün Mekanı Seçerken Sormanız Gereken 10 Soru! 

Ülkemizde her yıl binlerce çift evleniyor. Bilhassa yaz düğünleri için insanlar neredeyse bir yıl öncesinden düğün yeri rezervasyonu yaptırıyorlar. Bu noktada, evlenmeyi düşünüyorsan ilk yapman gereken şey, müstakbel eşinle beraber düğün mekanı seçmek olmalı! Ancak, düğününün hayalini kurduğun yerde olmasını istiyorsan söylediğimiz gibi en az bir yıl öncesinden rezervasyon yaptırmalısın. Buna ek olarak, düğün günü, düğün mekanınla alakalı olarak yaşayabileceğin muhtemel sorunları daha şimdiden çözebilirsin. Bunun için düğün mekanı seçerken sormanız gereken 10 soru yazımızı okumaya devam etmelisin! 

Düğün salonu ne zaman tutulmalı? 

Düğün salonu düğün tarihiniz yoğunluna bağlı olarak bir yıl önce tutmak çok iyi olacaktır. İstedeğiniz boş tarihlere ulaşabilir ve kampanyalı fiyatlardan yararlanabilirsiniz. 

Düğün mekanları, İzmir düğün salonu, düğün salonları, Düğün sözleşmesinde dikkat edilecekler, Düğün salonunda aranan özellikler, Düğün salonu ne zaman tutulur, Düğün salonu nasıl olmalı, Düğün salonu nasıl seçilir, İzmir düğün salonları, izmir düğün fotoğrafçısı, kır düğün salonu

Düğün Mekanınıza Sormanız Gereken Sorular

Düğün mekanınıza sormanız gereken sorular aslında düğün mekanı seçerken dikkat edilmesi şart olan hususlar olarak da özetlenebilir. Gelin hep birlikte bu sorulara göz atalım!

Düğün hikayesi ile tüm detaylar sayfamızda göz atmayı unutmayın.

1- Düğün Paketine Neler Dahil? 

Herkesin bildiği gibi, düğün mekanları, kişi başı fiyat üzerinden düğün paketleri sunmaktadır. Bu noktada, kesinlikle ama kesinlikle, düğün paketine dahil olan ve olmayan hizmetleri incelemelisin. Düğün mekanınla bu konu hakkında detaylı görüşmeler yapmalı ve tüm şartlar konusunda anlaşmalısın. Birçok İzmir düğün salonu; düğün paketine yalnızca mekan kirasını dahil etmektedir. Bu noktada, uyanık davranmalısın. Düğün pakedinin içerisine düğün pastası, müzik, fotoğrafçı, düğün organizasyon gibi kriterleri de dahil eden mekanlarla anlaşmalısın. Buna ek olarak, fiyat bilgisi alırken tüm bu kriterleri yazılı olarak istemelisin. İzmir düğün mekanı süsleme ve düğün yemeği gibi kalemlerin düğün pakedinin içerisine dahil olup olmadığını mutlaka öğrenmelisin. 

2- Düğün Esnasında Küçük Detaylar Nasıl Çözülmektedir? 

İzmir Düğün mekanları seçimi yaparken bazı hususların önceden belirlenmesi şarttır. Düğün mekanını seçerken hangi kampanyalar var, mekan size mi özel, kötü hava şartlarına karşı herhangi bir önlem var mı, mekanın boşaltılmasının istendiği herhangi bir saat dilimi var mı, otopark hizmetleri nasıl, tuvalet gibi mekanların temizliği sürekli yapılacak mı gibi soruları; düğün mekanı seçmeden önce muhakkak sormalısın. 

3- Düğün Menüsü ve Pastası Nasıl? 

Düğün menüsü; düğüne davet ettiğin insanların memnuniyeti için çok önemli! Bu noktada, düğün gününden önce düğünde davetlilere sunulacak olan menüyü tatma şansının olup olmadığını sormalısın. Bunun yanı sıra, düğün pastasının gerçek mi yoksa maket mi olduğunu muhakkak öğrenmelisin. Düğün pastası için örnekleri için bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

4- Davetliler İçin Fazla Alan Var Mı? 

Düğün günü için bir davetli listesi muhakkak oluşturmuşsundur. Ancak, davet ettiğinden daha çok kişinin gelme ihtimalinin olduğunu unutmamalısın. Bu gibi hallerde, düğün mekanının bu kişileri ağırlamak için ekstra yerinin olup olmadığını öğrenmelisin. Bunun yanı sıra, davetlilerin kim tarafından karşılanacağı konusunu netliğe kavuşturmalısın. Davetliler, düğün sahipleri tarafından mı karşılanacak yoksa mekan sahipleri tarafından mı kendilerine yol gösterilecek hususunu belirlemelisin. 

5- Hava Durumuna Karşı Önlemler Var Mı? 

Yaz düğünlerinin en önemli problemlerinden birisi klima konusunda olmaktadır. Kapalı bir düğün salonu tercih ettiyse davetlilerin ve senin rahat etmen adına klimanın ne kadar kuvvetli çalıştığını mutlaka mekan yetkililerine sormalısın. Bu sayede, davetlilerin yeterince serin bir salonda vakit geçirmesini sağlayabilirsin. Sıcaktan ve havasızlıktan dolayı davetlilerin sorun yaşamasını istemiyorsan bu konuya dikkat etmelisin. 

6- Düğünün İçin Seçtiğin Mekanın Park Yeri Var Mı? 

Düğününe katılacak olan davetlilerin araçlarıyla geleceğini hesap edersek araçlarını park etme konusunda sorun yaşamamaları adına düğün mekanının park yerinin olup olmadığını kesinlikle sormalısın. Bu sayede, davetli sayını tekrar gözden geçirebilirsin. Ayrıca, düğün günü oluşması muhtemel sorunlardan ve huzursuzluklardan kurtulabilirsin. 

7- Düğün Mekanında Gürültü ve Saat Kısıtlaması Var Mı? 

Bu konu gerçekten çok önemli! Bazı düğün mekanlarında belirli bir saatten sonra yüksek sesle müzik çalınmasına izin verilmemektedir. Bunun yanı sıra, mekanın hangi saatler arasında açık olduğunu kesinlikle öğrenmelisin. Bu sayede, davetlilerin geliş ve dönüş saatlerini organize edebilirsin. Son olarak, düğün mekanının çevresinde gürültüden rahatsız olacak kimselerin olup olmadığına dikkat etmelisin. Düğün salonlarının çevresinde oturan bazı kişiler, gürültüden rahatsız olarak durumu polise şikayet etmektedirler. Düğün mekanının sahibine geçmişte böyle bir şikayetten dolayı mağdur olup olmadıklarını sormalısın. 

8- Düğün Mekanı Diğer Hizmetler İçin Öneri Yapabilir Mi? 

Düğün mekanlarının aynı zamanda catering firması, organizatör ve dekoratör önerip önermediğini sormalısın. Birçok düğün mekanının beraber çalıştığı organizasyon şirketleri bulunmaktadır. Ancak, bu firmaların hepsinin kaliteli hizmet vermesi söz konusu değildir. Sen de düğün mekanına organizatör veya catering şirketi gibi konularda öneri yapıp yapmadıklarını sorabilirsin. Buna ek olarak, düğün mekanının çalıştığı firmaları beğenmiyorsan bu konudaki ihtiyacını profesyonel ilan sitelerine ilan vererek gidermeye çalışabilirsin.

9- Düğün Mekanı Ne Zamandır Düğünlere Ev Sahipliği Yapıyor? 

Düğün mekanı seçimi sırasında söz konusu düğün salonunun ne zamandan beri böyle organizasyonlara ev sahipliği yaptığı konusunu muhakkak konuşmalısın. Seçtiğin mekan tecrübeli bir salon ise üzerindeki yük hafifleyecektir. Ancak, tecrübesiz bir düğün mekanıyla anlaştığın takdirde yukarıda bahsettiğimiz tüm hususlarda sorun yaşaman muhtemel! 

10- Düğün Mekanı Hangi Tarihlerde Müsait? 

Bu konunun çok kritik olduğunu söylemeliyiz. Çünkü, evlenmek isteyen herkesin olduğu gibi senin de aklında düğününle alakalı bir tarih vardır. Ancak, düğün mekanı bu tarihte müsait değilse tüm planların bozulabilir. Bu noktada, düğün mekanının hangi tarihler arasında uygun olduğunu konuşmalısın. Tarihe göre senin de düğün planını baştan belirlemen söz konusu olabilir. 

Yukarıda bahsettiğimiz bu 10 soruyu; salon veya mekan yöneticisine erkenden yönelttiğin takdirde çok mantıklı bir davranış sergilemiş olursun. Bu sayede, hem düğün planını en iyi şekilde gerçekleştirir hem de bu özel günü sorunsuz olarak atlatmanın keyfini yaşamış olursun. Son olarak, bu süreçte sana kolaylıklar diliyoruz! 

Düğün mekanı tercih etmek istemiyorsanız en iyi İzmir düğün organizasyon firmalarını sizler için araştırdık.